Zapobieganie chorobom narządu ruchu oraz ergonomia pracy personelu medycznego
Cele szkolenia:
Przyswojenie podstawowych wiadomości na temat zagrożeń chorobami narządu ruchu na tle zawodowym, a także zapoznanie się z podstawowymi zasadami ergonomii pracy. Zdobycie umiejętność pozwalających na unikanie niebezpiecznych czynników patogennych uszkadzających narząd ruchu. Zapoznanie się z elementami profilaktyki narządu ruchu wymuszonej charakterem wykonywanego zawodu. Zdobycie praktycznych umiejętności zapobiegania uszkodzeniom narządu ruchu na tle wykonywanego zawodu, a także zapoznanie się z metodami samodzielnego usprawniania już istniejących schorzeń.
Grupa docelowa:
Pielęgniarki, lekarze, fizjoterapeuci, ratownicy medyczni

Tematyka szkolenia
1. Charakterystyka najczęściej występujących chorób narządu ruchu.
Dyskopatia odcinaka szyjnego i lędźwiowego, przeciążenia w obrębie stawów barkowych, biodrowych oraz kolanowych. Zwiększone napięcie mięśniowe i sztywność mięśni.
2. Specyfika pracy personelu medycznego
Opieka nad pacjentami obłożnie chorymi, wspomaganie mobilności pacjentów, uruchamianie leżących pacjentów.
3. Wpływ pracy zawodowej na występowanie chorób w obrębie układu ruchu.
Omówienie przeciążeń w obrębie narządu ruchu wynikające z nieprawidłowego podnoszenia, przenoszenia, pionizowania pacjentów, a także przeciążenia wynikające z nieprawidłowego przyjmowania pozycji w czasie wykonywania innych czynności zawodowych.
4. Diagnostyka i leczenie chorób układu ruchu.
Jak rozpoznać u siebie pierwsze objawy chorób narządu ruchu i samodzielnie, bezpiecznie im przeciwdziałać.
5. Społeczny wymiar chorób narządu ruchu
Następstwa chronicznych chorób narządu ruchu w aspekcie nabywania niepełnosprawności zawodowej i społecznej.
6. Ergonomia i ekonomia wykonywania obowiązków zawodowych wśród personelu medycznego.
Nauka wykonywania w bezpieczny dla aparatu ruchu takich czynności jak: podnoszenie pacjenta, jego przenoszenia z łóżko na krzesło/ fotel/ wózek, pionizacja pacjenta; zabezpieczanie własnego kręgosłupa przy codziennej pielęgnacji podopiecznych.
Cele szkolenia:
Celem szkolenia jest wyposażenie uczestników w wiedzę i umiejętności niezbędne do zbudowania pozytywnej relacji z pacjentami i ich rodzinami poprzez efektywną i uprzejmą komunikację, budowanie wizerunku i zaufania.
Efekty kształcenia (umiejętności i kompetencje):
Szkolenie pozwoli rozwinąć umiejętności i kompetencje: rozpoznawanie i eliminowanie szkodliwych czynników ze środowiska pracy mogących wywołać choroby narządu ruchu. Szkolenie pozwoli na prawidłowe wykonywanie czynności zawodowych związanych z przeciążaniem narządu ruchu, nabycie umiejętności zastosowania odpowiedniej dla swoich potrzeb profilaktyki i/lub leczenia ruchowego schorzeń narządu ruchu.
Zamów szkolenie
Jeśli masz jakieś pytania co do naszej oferty, nasz dział szkoleń chętnie udzieli Ci wszelkich niezbędnych informacji
Wyślij zapytanie
Dział szkoleń
Osoba do kontaktu:
Barbara Patrejko
tel: 514-337-237
szkolenia@ceib.com.pl